چطور در ویندوز 10 ببینیم هر لحظه چه نرم‌افزاری از میکروفون سیستم استفاده می‌کند؟

کد خبر: 9899

روز گذشته بروزرسانی جدید ویندوز 10 برای نیمه اول سال 2019 که به شماره بیلد 18290 یا 19H1 معرف است برای کاربران حلقه سریع اینسایدر ویندوز عرضه شد که ویژگی‌های بسیار خوب زیادی با خود به همراه دارد. در یکی از این ویژگی‌ها کاربر می‌تواند ببینید هر لحظه چه نرم‌افزاری از میکروفون سیستم استفاده می‌کند.

همانطور که گفتیم این بروزرسانی فعلاً در حلقه سریع کاربران اینسایدر قرار دارد و اگر شما آن را دریافت نکرده‌اید هیچ جای نگرانی ندارد؛ چرا که به مرور و با رفع باگ‌های احتمالی برای این نسخه که توسط مایکروسافت و کاربران اینسایدر گزارش و انجام می‌شود، کاربران عادی نیز خواهند توانست بروزرسانی را دریافت و نصب نمایند. مایکروسافت نیز اعلام کرده که این نسخه از ویندوز فعلاً در حالت ناپایدار قرار دارد و برای استفاده از امکانات آن باید ریسک آن را در نظر داشته باشید.

برگردیم سر موضوع اصلی مطلب؛ بسیاری مواقع پیش می‌آید که شما قصد چک و بررسی سیستم خود از لحاظ آلوده شدن به بدافزارها و ابزارهای جاسوسی دارید. بسیاری از بدافزارها برای جاسوسی از سیستم شما از درگاه میکروفون و وبکم شما برای پایش و نظارت بر اعمالی که در حال انجام آنها هستید استفاده می‌کنند و اگر برنامه‌نویس این نرم‌افزارهای جاسوسی کمی مهارت داشته باشد می‌تواند پروتکل‌های امنیتی بسیاری را دور زده و شما به هیچ عنوان متوجه جاسوسی از سیستم خود نشوید.

microsoft-microphone.png

مایکروسافت در نسخه جدید ویندوز 10 فکر جالبی برای این حالت کرده و در لایه‌های پایین پاییش استفاده از منابع سیستم، امکانی را فراهم کرده که بتوان در هر لحظه وضعیت استفاده از میکروفون سیستم را دید. برای این منظور به محض آنکه نرم‌افزاری در هر سطح بخواهد از میکروفون سیستم شما استفاده کند آیکونی به همین شکل در نوار وظیفه ویندوز و کنار نشانگر ساعت به شما نشان داده خواهد شد که با هدایت نشانگر موس روی آن آیکون، نام نرم‌افزار به شما نشان داده می‌شود.

حتی برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید روی آن آیکون دابل کلیک کنید و در این حالت به صفحه Microphone Privacy Settings هدایت خواهید شد که البته جزئیات بیشتری فعلاً از آن منتشر نشده ولی مایکروسافت قول داده در این قسمت امکانات و دسترسی‌های بیشتری را برای کاربران فراهم کند. نکته دیگر این است که در حالتی که چند نرم‌افزار به صورت همزمان در حال استفاده از میکروفون باشند نیز به جای نشان داده نام ییک نرم‌افزار در وهله اول، تعداد نرم‌افزارها به کاربر نشان داده می‌شود.

به هر حال این تنها یکی از ویژگی‌های مفیدی است که به نسخه 19H1 اضافه خواهد شد. پیش از این قابلیت استفاده از یک تم روشن و سبک، توانایی حذف تعداد بیشتری از برنامه‌های از پیش نصب شده روی سیستم و سیستم جستجوی بهبود یافته نیز برای این نسخه جدید عرضه شده بودند که همگی با عرضه عمومی بروزرسانی نیمه اول 2019 برای کاربران در دسترس قرار خواهند گرفت.

اگر می‌خواهید با همه ویژگی‌های جدیدی که برای این نسخه از ویندوز 10 ارائه می‌شوند آشنا شوید می‌توانید به وبلاگ مایکروسافت مراجعه نمایید.

منبع: شهر سخت افزار

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.