باور می کنید که آیکون Save به یک معضل بین المللی و فلسفی بدل شده!

کد خبر: 9719
بحث از آنجا شروع می شود که یک کاربر در توییتر وقتی به پسر خردسالش یک دیسکت فلاپی را نشان میدهد او به پدرش با تعجب می گوید: «اوه پدر! تو آیکون Save را پرینت سه بعدی گرفتی؟!!»

Bill Gross وقتی این توییت را در 18 اکتبر 2017 نوشت شاید هیچوقت فکر نمی کرد که این توییتش 369 هزار لایک بخورد و 171,577 بار ریتوییت شود!

floppy-bill-gross.jpg

البته او اولین کسی نبود که این جوک را مطرح کرده بود بلکه در سال 2014 نیز این موج با کاریکاتوری که در یکی از فروم ها پست شده بود برپا شده بود:

n7l6n8c.png

ولی این بار، این بحث به اینجا ختم نشد! کاربران بیشتری در سراسر دنیا شروع به چالش کشیدن این ماجرا کردند. اکانت برخی از تولید کننده های معروف این دیسک ها یعنی SanDisk این جوک را بازنشر داد و برخی در پرزنت ها و اسلاید های پاورپوینت خود آن را جای دادند:

floppy-brands-2.jpg
floppy-present.jpg
floppy-present-2.jpg

حتی این موضوع در برخی کتاب ها و مقالات در سراسر دنیا نیز مظرح شد. نظیر این کتاب که در مورد طراحی رابط کاربری برای افراد سالخورده بود! کاربران اما همچنان در حال بحث درباره این موضوع هستند! اینجا  و اینجا را ببنید.

از دید علم «طراحی رابط کاربری»

در این میان برخی هم دوباره اذهان را به خواندن فصل 17 کتاب About Face 3 ارجاع دادند که در آن گفته شده بود:

آموزش برخی مفاهیم برای افراد مسن گاهی بسیار سخت می شود. مثلا وقتی میخواهید به والدین خود کار کردن با رایانه را یاد بدهید تا وقتی که نرم افزار Word را باز کرده اید و تایپ می کنید شاید مشکلی نباشد ولی در انتها که می خواهید فایل را ببندید رایانه از شما می پرسد که "آیا می خواهید فایل مورد نظر را ذخیره کنید؟"  اینجاست که مادر یا پدر شما به صورت شما نگاه می کند و می پرسد:" آیا همه چیز سرجایش است؟ مشکلی بوجود آمده؟"

در واقع رایانه از شما می خواهد که مانند او فکر کنید! این تنها مشکل مادر و یا پدر شما نیست؛ بلکه گاهی برخی از نخبگان کامپیوتر هم با این موضوع مشکل دارند. مردم هزاران دلار پول برای نرم افزار و سخت افزار کامپیوتر خود نداده اند و سیستم عامل و نرم افزار بر روی آن نصب نکرده اند که بعد از چندین ساعت کار بر روی یک فایل در طول روز، در آخر از شما بپرسد که آیا مطمئنی که میخواهی این فایل را ذخیره کنی!!!

شاید شما هم برایتان اتفاق افتاده باشد که در نسخه های پیشین نرم افزار های Office به خصوص، که هنوز پروسه Recovery در آنها برنامه نویسی نشده بود. پس از چندین ساعت کار بر روی یک سند، مثلا برق می رفت و تمامی آنچه نوشته بودید و ذخیره نکرده بودید از بین میرفت!! حقیقت این است که ما همیشه نیاز به این داشتیم که داده ها ذخیره شوند و در واقع پیش فرض دهنی ما این است که داده ها را میخواهیم مگر اینکه خلاف آن ثابت شود؛ در واقع شاید رایانه ها باید از ما برعکس این پرسش را می پرسیدند!

حرف کلی این کتاب هم همین است. در مقدمه کتاب نویسنده می گوید که ما باید تحولی در عرصه طراحی لوازم دیجیتال داشته باشیم بطوریکه کاربران ارتباط نزدیکی با ابزارهای دیجیتال داشته باشند و ببنند که آنها می توانند مشکلات روزمره آن ها را حل کنند و در کنار انشان ها هستند تا آنجاییکه بیشتر آنها را بخرند و به دوستان خود نیز خرید آنها را پینشنهاد دهند!

نکته دیگر این است که شاید توانایی پایین رایانه های آن زمان باعث این میشد که این سوالات را از ما بپرسند ولی امروزه و با وجود ابزارهای ذخیره سازی مدرن نظیر Cloud ها و با در نظر گرفتن اینکه هر کسی یک Google Drive در کنار Gmail خود دارد این سوال شاید کمی بی مورد باشد.

راه حل دیروزی: تغییر آیکون دکمه Save

عده ای از کاربران که به نوستالژی ها نیز گاها علاقمند هستند به دنبال این راه حل هستند و تصویر می کنند که حتما باید جایگزینی برای آن وجود داشته باشد! ولی وقتی بیشتر تمرکز می کنند می بینند پیدا کردن جایگزین برای این دکمه واقعا کار آسانی نیست! البته گاهی هم پیشنهاد هایی مطرح می شود:

save-concepts2.png

ولی هیچکدام زیاد به مذاق کاربران خوش نمی آید! برخی از کاربران هم هنوز از این تئوری دفاع می کنند و می گویند دکمه Save آیکون بدی ندارد و اگر بخواهیم آن را به چالش بکشیم باید بقیه آیکون ها را نیز عوض کنیم!

راه حل امروزی: حذف دکمه Save

برخی کاربران شاید از شنیدن این جمله متعجب شوند! باید به آنها بگوییم تعجبی ندارد!! وقتی همه میدانیم که در نرم افزارهایی نطیر Google Docs دیگر دکمه ذخیره ای وجود ندارد.

google-docs-nosavebutton.jpg

گوگل با استفاده از چندین مکانیزم و قانون این دکمه را حذف کرده است:

  • راه اندازی بخش مدیریت Revision ها یا همان نسخه های پیشین یک سند
  • ذخیره سازی خودکار تمامی تغییرات کاربر بر روی یک سند
  • تبدیل قانون قدیمی از اینکه «نمیخواهیم ذخیره کنی مگر بگویم» به «همه چیز را ذخیره کن مگر نخواهم!»

حتی مایکروسافت هم در آفیس 360 آنلاین همین کار را انجام داده است:

office360-nosave.jpg

نتیجه گیری

بگذارید آیکون Save در نرم افزارها همانگونه که هست بماند! آن نرم افزارها جزو نرم افزارهای تقریبا قدیمی به شما می روند که در سالهای آتی مانند همان فلاپی دیسک ها، دیگر نامی از آنها شاید نشنوید و به تاریخ بپیوندند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.